phone icon

89 211 263 021

log arka

کیورینگ

کیورینگ بتن (عمل آوری سطح بتن)

کیورینگ بتن یا عمل آوری سطح بتن (curing concrete) به اصطلاح عبارت است از مجموعه فرآیندهایی که به منظور نگهداری و به عبارت کلی تر حفظ فاکتورهایی نظیر حرارت و رطوبت در بتن، که بلافاصله بعد از ریختن بتن و همچنین انجام عملیات پرداخت بتن، در مدت زمان معینی صورت می گیرد. کیورینگ بتن تاثیر به سزایی در خصوصیات و ویژگی های بتن خواهد داشت. به عنوان برخی از ویژگی هایی که تحت تاثیر این فرآیند قرار می گیرند، می توان به مواردی نظیر دوام بتن، افزایش مقاومت فشاری در بتن ، مقاومت در برابر سایش و یخبندان و غیره اشاره کرد.

کیورینگ عمل آوری سطح بتن

کیورینگ چیست؟

كيورينگ به مجموعه اقداماتي گفته مي شود كه موجب هرچه بهتر انجام شدن عمل هيدراتاسيون سيمان مي گردد. متداولترين روش براي اين منظور پوشاندن سطح بتن با يك لايه نازك مي باشد كه از تبخير آب سطحي بتن جلوگيري مي نمايد و به مرور زمان بر اثر عوامل جوي از روي سطح بتن پاك مي شود و هيچ اثر سويي بر عمر بتن نخواهد داشت .

اين ماده با ايجاد يك لايه شفاف بر روي بتن موجب مي گردد كه نور آفتاب از سطح آن منعكس شده و با ايجاد يك محوطه بسته ، موجب گردد تا آب سطحي بتن از سطح آن تبخير نگردد و تمام اين آب صرف عمل هيدراتاسيون سيمان شود. البته لازم به ذكر مي باشد كه كيورينگ ، بخشي از مرحله عمل آوري مي باشد و نبايد از ديگر روشهاي مراقبتي بتن غافل شد.

مراحل کیورینگ (عمل آوری بتن)

عمل آوری بتن باید به سه شکل محافظت، مراقبت و پروراندن انجام شود. در حقیقت این سه فرآیند برای عمل آوری بتن ریخته شده در قالب یک امر ضروری و مهم است. منظور از مراقبت، عمل آوری و منظور از پروراندن، عمل آوری حرارتی است. در هنگام ایجاد مخلوط بتن ، زمانی که سیمان و آب با هم ترکیب می شوند، هیدراتاسیون آغاز می شود. میزان این فرآیند در دوام و مقاومت بتن موثر است.

مدت زمان مناسب برای کیورینگ (عمل آوری بتن) به عوامل زیر بستگی دارد:

– نسبت های مخلوط بتن

– مقاومت مشخصه

– اندازه و شکل عضو بتنی

– شرایط آب و هوایی محیطی

– شرایط در معرض قرار گرفتن بتن در آینده

کیورینگ (عمل آوری سطح بتن)
کیورینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *