phone icon

89 211 263 021

log arka

پاور ژل بتن

پاور ژل بتن چیست؟ یکی از جدید ترین افزودنی های بتن می باشد که در ترکیب این ماده آن چیزی که به کار می رود روان کننده ها، الیاف بتن و مواد ضد آب می باشد (هدف از تولید آن ها بالا بردن مقاومت بتن می باشد) که ما در این مطلب می خواهیم به معرفی کامل پاور ژل و کاربرد آن بپردازیم.

 پاور ژل با دو ماده ترکیب شده و به وجود می آید که این دو ماده عبارتند از:

  • پلی کربوکسیلات
  • دوده سیلیسی

البته مکمل های دیگری هم وجود دارند که در ترکیب با این دو ماده پاور ژل بتن را به وجود می آورند.

پاور ژل ها مزایای بسیاری دارند اما مهم ترین مزیت آن ها بالا بردن مقاومت بتن،  افزایش روان کنندگی، بالا بردن  کاربرد بتن،  بالا بردن تراکم آن و کم کردن میزان نفوذپذیری بتن می باشد. علاوه بر مزیت هایی که در خصوص استفاده از پاور ژل ها بیان کردیم استفاده راحت و کاهش نسبت آب به سیمان را هم در نظر داشته باشید.

افزودن این ماده به بتن منجر به ایجاد خواص رئولوژیکی در بتن می شود و همین باعث می شود تا بتن  شکل خمیری به خود بگیرد. خمیری بودن بتن باعث می شود بعد از سخت شدن خواص بهتری هم داشته باشد افزایش قدرت روان کنندگی پاور ژل ها هم  باعث بهتر جریان پیدا کردن دوده سیلیسی و مواد داخل آب شود و باعث می شود که بتن بافت خمیری و  یک شکلی پیدا کند.

کاربرد پاور ژل
کاربرد پاور ژل

انواع پاور ژل بتن

پاور ژل ها دارای دو نوع مختلف می باشند، پاور ژل بدون الیاف و پاور ژل با الیاف که ساختار پاور ژل های الیاف دار طوری است که در آن  از پلی کربوکسیلات استفاده شده است.

پاور ژل بتن چگونه عمل می کند؟

مقدار سیلیس استفاده شده در ساخت پاور ژل ها، آن ها را به یک ماده قدرت مند تبدیل کرده است.  از آن جایی که این ماده شبیه به بتن عمل می کند از آن می توان به عنوان سیمان استفاده کرد و آن را جایگزین مناسبی برای سیمان در نظر گرفت.

دوده سیلیسی که در این ماده به کار می رود بعد از این که با آب و هیدروکسید کلسیم ترکیب شود، سیلیکات کلسیم سختی را به وجود می آورد. این سیلیکات کلسیم حاصل از این واکنش منجر به افزایش مقاومت و دوام بتن می شود همچنین در سخت شدن بتن تاثیر بسزایی دارد.

یکی از پایه های اصلی برای ساخت پاور ژل ها پلی کربوکسیلات ها می باشند. کار این ماده در ساخت پاور ژل ها افزایش میزان روان کنندگی است.

یکی از سوالات کاربران این است که این ماده با استفاده از چه عملکردی روان کنندگی را بالا می برد؟

پلی کربوکسیلات با تشکیل غشایی بر روی دانه های سیمان از تجمع ذرات سیمان جلوگیری می کند و همین مانع از ایجاد ضخامت می شود.

همان طور که می دانید ضخیم نشدن در روان کننده ی بتن بسیار تاثیرگذار می باشد. یکی دیگر از موادی که در ساخت پاور ژل به کار میرود الیاف پروپیلن می باشد که خاصیت مکانیکی و سایشی بتن را بالا می برد.

همان گونه که بیان کردیم استفاده از پاور ژل مزیت های بسیاری را به همراه دارد که به بیان بعضی از این موارد می پردازیم:

مزیت پاور ژل بتن

استفاده از پاور ژل حدود ۲۵ درصد از عیار سیمان را کاهش می دهد. اگر در استفاده از بتن از این ماده استفاده شود  میزان آب به سیمان تا حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند. استفاده از پاور ژل ها در بتن منجر به این می شود تا مدت زمان زیادی بتن حالت خمیری داشته باشد.

پاور ژل ها از جدا شدن سنگ دانه های بتن جلوگیری می کنند. میزان مقاومت فشاری و کششی بتن را افزایش می دهند. پاور ژل ها دوام بتن را در  شرایط ذوب و انجماد را افزایش می دهند.

استفاده از این ماده همچنین باعث این می شود که نفوذ پذیری بتن در برابر آب کم شود. استفادا از پاور ژل صرفه اقتصادی برای کاربر دارد. مهم ترین مزیت پاور ژل، کمبود ریز دانه های بتن را جبران کند همچنین بافت خمیری بهتری را برای بتن به وجود می آورد.

همچنین یکی دیگر از مزیت های استفاده از پاور ژل ها در پمپاژ بتن این است که استهلاک این تجهیزات را پایین می آورد. قابلیت  ترکیب شدن با هر بتنی را دارد چرا که با انواع سیمان سازگار است.

آرکا یکی از بهترین موسسه های اجرای پاور ژل می باشد که می توانید به صورت آنلاین نیز با این موسسه در ارتباط باشید. این موسسه با نیروی های انسانی کارآمد و اجرای پروژه را با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت به پایان می رساند.

پاور ژل
پاور ژل

همچنین اگر در این زمینه سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با مابا تیم پشتیبانی آرکا تکنیک در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *