phone icon

89 211 263 021

log arka

ژئوسل

ژئوسل چیست؟

ژئوسل (Geocell) از اتصال نوارهای ژئوممبران یا ژئوتکستایل ساختاری لانه زنبوری بوجود می آید که بسته به ضخامت نوارهای تشکیل دهنده می تواند ضخامت مشخصی از خاک، شن، ماسه و حتی بتن را از طریق محدود کردن حرکت جانبی در خانه های خود نگه دارد. این ساختار که در مقایسه با غشاء نازک ژئوممبران یا شبکه نازک ژئوگرید، سه بعدی محسوب می شود ژئوسل نام گرفته است.

ژئوسل

انواع ژئوسل :

ژئوسل های مختلف را می توان بر اساس جنس نوارهای تشکیل دهنده خانه ها (Cells) و یا ساختار نوارها (یکپارچه یا سوراخدار) و نیز نحوه اتصال نوارها و ساختار نقاط اتصال ، دسته بندی کرد .

ژئوسلهای پارچه ای، از نوارهای ژئوتکستایل که معمولا” از جنس پلی استر هستند ساخته شده اند. خصوصیت انتقال آب (گذردهی) ژئوتکستایل در حالی که مانع از عبور ذرات خاک می شود ، از مشخصات ممتاز این نوع ژئوسل است ؛ و عدم مقاومت در مقابل UV خورشید و گران بودن نسبی را می توان از نقاط ضعف این محصول دانست .

ژئوسلهای پلاستیکی از نوارهای ژئوممبران که معمولا” از جنس HDPE هستند ساخته می شوند. از آنجا که ژئوممبران درمقابل سیالات نفوذ ناپذیر است، در صورتی که نیاز به زه کشی و عبور سیالات وجود داشته باشد، لازم است نوارهای ژئوممبران را قبل از اتصال به یکدیگر (تولید ژئوسل) سوراخ دار کرد .

چگونگی اتصال نوارها نیز دارای اهمیت فوق العاده ای است. تکنولوژی پیشرفته ای برای تولید Geocell از HDPE نیز وجود دارد که سوراخهای مورد نیاز برای زه کشی را در نقطه اتصال تعبیه می کند. بدین ترتیب ایجاد سوراخهای مورد نیاز برای زه کشی موجب کاهش مقاومت کششی نوارهای ژئوممبران نخواهد شد .

کاربردهای ژئوسل :

همانطور که ذکر شد، مکانیزم عمل ژئوسل از طریق محدود کردن حرکت جانبی در لایه ای ازخاک، شن و حتی بتن ( قبل از گیرش ) اتفاق می افتد . محدود کردن حرکت جانبی در صورتی که در سطوح افقی اتفاق بیفتد منجر به افزایش ظرفیت باربری قشر خاکی محدوده شده می شود. در این حالت ژئوسل را ژئووب می نامیم .

ژئووب را علاوه بر آنکه می توان در روسازیها (پیاده رو و سواره رو) و برای رسیدن به روسازی خاکی یا شنی دارای دوام مناسب استفاده نمود، جهت ساختن رویه های کنترل فرسایش در سطح شیب های تند خاکی (تندتر از ۴۵ درجه ) نیز کاربرد فنی و به صرفه ای دارد .

در این کاربرد پانلهای ژئووب که در سطح افق باز شده در کنار یکدیگر قرار گرفته و بهم متصل می شوند، نقش دیواره ای متشکل از گلدانهای قابل کاشت (Flower Box) را بازی میکنند .

"<yoastmark

استفاده از ژئوسل یک روش تقویت خاک برای حمایت از رشد پوشش گیاهی و بهبود پایداری شیب می باشد .برای ارزیابی کارایی آن، شدت بارندگی، شیب زیاد و اندازه ژئوسل در فرسایش خاک مورد بررسی قرار گرفته شده است . نتایج نشان داده که دامنه های تقویت شده با ژئوسل یکپارچگی خوبی را حفظ کردند، اما در شیب های فاقد ژئوسل ترک های افقی ایجاد می شود . طی بررسی های به دست آمده و نتایج تجربی ژئوسلها تحت بارگذاری چرخه ای بر رفتار خاک تأثیر میگذارند. Geocell فشار محدود کننده اضافی ناشی از ، کرنش های عمودی و حجمی را کاهش می دهد.

#ژئوسل در راه سازی #ژئوسل زهکشدار #خرید ژئوسل #ژئوسل در تحکیم بستر #تولید Geocell

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *