phone icon

89 211 263 021

log arka

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل (Geotextile) گونه ای از منسوجات صنعتی (Industrial Fabrics) می باشد که از مواد اولیه پلیمری نظیر پلی استر (PET) ، پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن (PP) تولید می شود. روشهای گوناگون تولید این منسوجات و ساختار متفاوت مواد تولید شده باعث اطلاق نام های متفاوت به آنها می شود و همچنین کاربردهای آنها را متفاوت می سازد.بر این اساس انواع ژئوتکستایل و کاربردهای آنها عبارتند از :

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل نبافته (Nonwoven Geotextile) :

این نوع منسوج از کنار هم قرارگرفتن الیاف ریز پلیمری و در هم تنیدن آنها با روش های گوناگون نظیر سوزن کاری (Needle Punching)، حرارتی (Heat Bonding) یا شیمیائی (Resin Bonding) ، تولید می شود و دارای ساختاری نمد گونه و بدون تار و پودهای مشخص (بی بافت) است. با توجه به عدم وجود بافت ، این منسوجات مدول الاستیسته بالائی ندارند و خواص تنش _کرنش مورد نظر برای کاربردهائی نظیر مسلح سازی را نمی توان از آنها انتظار داشت اما از سوی دیگر ساختار متخلخل باعث وجود خواص مطلوبی نظیر موئینگی و جذب آب، آبگذری، تحمل فشار و ضربات، جذب قیر و از همه مهمتر امکان عبور انتخابی یعنی عبور دادن سیالات در حالی که ذرات خاک اجازه عبور ندارند (Filtration) دراین منسوجات شده است.

با توجه به خواص فوق الذکر می توان کاربردهای زیر را از ژئوتکستایل نبافته انتظار داشت :

 • تقویت بستر و خاکریز راه و راه آهن از طریق جلوگیری از اختلاط خاکهای مرغوب با خاکهای نامرغوب
 • بهبود بالاست در راه آهن از طریق جلوگیری از آلوده شدن بالاست توسط لایه های خاکی زیرین
 • تقویت روکش آسفالتی از طریق ایجاد غشاء قیراندود شده آب بند که از نفوذ آب از سطح آسفالت به لایه های خاکی زیرین جلوگیری می کند
 • جداسازی خاکهای ریزدانه از سنگهای درشت دانه و جلوگیری از آب شستگی بسترهای خاکی در رویه های کنترل کننده فرسایش
 • حفاظت از سطوح آسیب پذیر نظیر عایق های رطوبتی یا ایزولاسیون حوضچه ها و مخازن ، در مقابل ضربات

شاخص های کنترل کیفیت :

خاصیت جذب آب و آبگذری، عدم عبور ذرات خاک ریزدانه از منافذ، مقدار نفوذ پذیری در مقابل سیالات، دوام در مقابل ضربات، دوام درمقابل پارگی، مقدار جذب قیر (در کاربردهای خاص)، دوام حرارتی (درکاربردهای خاص)

 • نکته ۱: مزیت اصلی برای ژئوتکستایل نبافته، داشتن حد مطلوبی از خواص فنی فوق در گرماژ (وزن واحد سطح) پایین، یعنی برتری اقتصادی است.
 • نکته ۲: ژئوتکستایل های نبافته معمولا در مقابل UV خورشید دوام ندارند.

ژئوتکستایل بافته (Woven Geotextile) :

جهت تولید این منسوج، نخهای پلیمری را بصورت تار و پود در هم تنیده و ساختاری پارچه گونه دارای تار و پودهای مشخص بوجود می آورند. وجود تار و پود در ساختار ژئوتکستایل بافته این امکان را بوجود می آورد که با زیاد و کم کردن تعداد نخهای موجود در یک رشته تار یا پود و همچینن تغییر در الگوی بافت، محصولاتی با مقاومت کششی زیاد و مدول الاسیسته، یعنی خواص تنش _ کرنش مطلوب برای مسلح سازی خاک تولید نمود.

هر چند به دلیل نداشتن تخلخل کافی، مقدار جذب آب و ضربه پذیری ژئوتکستایل های بافته با انواع نبافته قابل مقایسه نمی باشد. اما بافت متراکم این مصالح امکان جداسازی لایه های خاکی با دانه بندی متفاوت و فیلتراسیون خاکهای ریزدانه را به آنها میدهد. دو خاصیت فوق موجب می شود از انواع خاص ژئوتکستایل بافته جهت تولید ژئوسنتتیک های دیگری نظیر ژئوفلکس استفاده شود. مقاومت کششی بالا و عدم امکان عبور ذرات ریز خاک، ماسه دریائی و بتن از بافت ژئوتکستایل های خاصی که در تولید ژئوفلکس بکار میروند. ژئوفلکس را به مصالحی مناسب برای تولید سیستم های کنترل فرسایش تبدیل می نماید.

کاربرد ژئوتکستایل های بافته عبارتند از :

 • تقویت بستر و خاکریز راه و راه آهن از طریق یکنواخت سازی نشستها، افزایش ظرفیت باربری و جلوگیری از اختلاط خاکها با دانه بندی متفاوت
 • مسلح سازی خاک در دیوارهای حائل و کوله پلها
 • افزایش ظرفیت باربری بستر فونداسیون ها_استحصال اراضی سست ساحلی و با تلاقی
 • تقویت بستر دریا در نواحی مورد نیاز برای احداث دایک، موج شکن و …

ژئوتکستایل در راهسازی

در پروژه های راهسازی، کاربرد تقویت و جداسازی ژئوتکستایلها، از آسیب دیدن زیر ساخت عملیات به دلیل از بین رفتن مواد و  سنگدانه در زیر لایه، جلوگیری می کند. برنامه های محاسباتی وجود دارند که از طریق آن می توان مقاومت مورد نیاز ژئوتکستایلها را مشخص نمود و ظرفیت حدودی جاده را محاسبه کرد و مقاومت ژئوتکستایل مربوطه برای طراحی پروژه مورد نظر را انتخاب نمود.

شاخص های کنترل کیفیت ژئوتکستایل بافته :

 • مدول الاستیسته و خواص تنش_کرنش
 • مقاومت کششی یک محوری (Uniaxial) یا دو محوری (Biaxial)
 • عدم عبور ذرات ریزدانه از منافذ، دوام در مقابل پارگی
 • مقدار مقاومت در مقابل UV

ژئوکمپوزیت (Geocomposite) :

ساختار ایجاد شده از تنیدن (Knitting) رشته هایی از نخ پلیمری درون ژئوتکستایل نبافته را ژئوکمپوزیت می گویند. این محصول در عین داشتن خواص ژئوتکستایل نبافته، بخاطر وجود تاروپود (بافت) در ساختار آن، به لحاظ مقاومت کششی و خواص تنش کرنش دارای شرایط بهتری می باشد. البته بخاطر تراکم کم تاروپودها نسبت به ژئوتکستایل بافته، مقادیر بالای مقاومت کششی را نمی توان از ژئوکمپوزیت ها انتظار داشت. این نوع از ژئوکمپوزیت ها را عمدتا” جهت تقویت خاکریز راه و راه آهن و تقویت روکش های آسفالتی بکار می برند.

شاخص های کنترل کیفیت ژئوکمپوزیت :

 • خواص ضربه پذیری و جداسازی ژئوتکستایل نبافته
 • خواص تنش
 • کرنش ژئوتکستایل بافته شده می باشد.

قیمت ژئوتکستایل، تولید کنندگان و فروشندگان معتبر :

این شرکت علاوه بر تولید ژئوتکستایل های نبافته، محصولات شرکتهای Beco آلمان و istanbulteknik ترکیه را نیز ارائه می نماید.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشخصات محصولات موجود خرید ژئوتکستایل و قیمت هر متر مربع ژئوتکستایل، با دپارتمان فنی آرکا از طریق صفحه تماس با ما  و یا با کلیک بر روی ارتباط برقرار نمایید.

2 پاسخ

  1. بله، گروه مهندسی آرکا ژئوتکستایل رنگی هم تولید می‌کند و و انواع مختلف ژئوتکستایل وجود دارد ، سفید سبز و الوان .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *