phone icon

89 211 263 021

log arka

ژئوتکستايل نبافته

در تولید سازه های عمرانی و بتنی جهت مشخص کردن چارچوب و قالب بندی ردیف های بتنی از یکسری الیاف ریس پلیمری با نام ژئوتکستايل استفاده میشود .محدوده کار ژئوتکستايل ها فقط به سازه های عمرانی مرتبط نمی شود و محدوده گسترده ای را در زمینه صنعتی ،کشاورزی و شیمیایی نیز بازی می کند دسته ای از ژئوتکستايل ها که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ژئوتکستايل های نامنظم یا نبافته می باشن. اکنون در این مقاله همراه ما باشید تا به مبحث مهم بررسی ژئوتکستايل نبافته بپردازیم.

"بررسی

بررسی ژئوتکستايل نبافته (نامنظم)

ژئوتکستایل های نبافته (Non Woven) یک نمونه بسیار پرکاربرد از ژئوتکستايل ها می باشند.در ساختار ژئوتکستایل های نبافته اجزای سازنده به صورت رشته هایی نامنظم در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند رشته های سازنده ژئوتکستايل هاي نامنظم به صورت آزاد در قالب ها قرار می گیرند و به وسیله روش هایی تحت فشار ،متراکم سازی می شوند.پارچه های ژئوتکستايل در ظاهر ساختار نمدی دارند که با توجه به ریز پلیمرهای سازنده و بادوام طول عمر طولانی دارند.

 

مراحل ساخت ژئوتکستايل نبافته

ژئوتکستايل های نبافته همان طور که گفتیم با سه روش تحت فشار حرارتی ،شیمیایی و سوزن کاری ساخته می شوند.

1)مرحله حرارتی

در مرحله حرارتی الیاف پلیمری ژئوتکستايل تحت فشار گرمایی قرار میگیرند. رشته های سازنده که به صورت نامنظم بر روی هم قرارگرفته اند تا نزدیک به دمای ذوب پیش می روند. افزایش دما تا آستانه تحمل الیاف ژئوتکستايل باعث فشرده سازی و به هم پیوستن رشته ها بدون تار و پود به یکدیگر می شود و پارچه ای یکدست باضخامت یکسان در همه نقاط تولید می شود.

2)مرحله سوزنکاري

در مرحله سوزنکاري بر پایه ی دستگاه های صنعتی دارای ابزارهای سوزن مانند رشته های نامنظم ژئوتکستايل نبافته را در هم محکم می کنند.این روش لزوما تحت فشار انجام می شود.

3)مرحله شیمیایی

در مرحله شیمیایی الیاف ژئوتکستايل نبافته به وسیله دسته ای از مواد شیمیایی محرک تحت فشار قرار می گیرند و پیوست سازی الیاف به صورت لایه های درهم تنیده انجام می شود. انجام هر سه مرحله در تولید ژئوتکستايل نامنظم الزامی و واجب می باشد.

جنس ژئوتکستايل
جنس ژئوتکستايل

جنس ژئوتکستايل نبافته

رشته های سازنده ی ژئوتکستايل ها از الیاف ریز پلیمری از جمله پلی اتیلن و پلی پروپلین ها با درصد بسیار پایین کربن ساخته می شوند. همه ی فرآورده های پلی مری از طول عمر بسیار بالایی برخوردار می باشند. اين نشانه از آن دارد که الیاف ریز پلیمری نیز بادوام اند او در طولانی مدت تجزیه می شوند.

همان طور که گفتیم جنس ژئوتکستايل ها از پلی پروپلین و پلی استر می باشد. در بین این دو دسته ژئوتکنیک سال های پلی پروپلین از کاربرد بسیار بالاتری برخوردارند .از همین  رو اکثر ورق های ژئوتکستايل از جنس ریس پلیمرهای پلی پروپلین می باشد.

تفاوت ژئوتکستايل نبافته(نامنظم) و بافته (منظم)

مسلما با خواندن نان دو دسته ی ژئوتکستايل بافته و نبافته دلیل تفاوت این دو دسته را از هم تفکیک می کنید. تفاوت اصلی ژئوتکستايل های بافته و نبافته در طریقه ی قرارگیری الیاف سازنده آن ها می باشد. در ژئوتکستايل های نامنظم بین رشته های سازنده ی پلیمری ارتباط خاصی وجود ندارد و این رشته ها یخ صورت غیر منظم و بافته نشده قرار میگیرند. این درحالی است که الیاف در رشته های ژئوتکستايل بافته شده به صورت منظم در مجاورت یکدیگر قرارگرفته اند.

تک تک رشته های سازنده در ژئوتکستايل نامنظم به صورت تار و پود چیده شده اند و نظم خاصی را همچون اکثر پارچه ها به ژئوتکستايل افزوده اند. در ژئوتکستايل بافته شده الیاف تاروپود به صورت یکی در ميان از جنس پلی پروپلين و پلی استر قرار میگیرند. وجود تفاوت در ساختار ژئوتکستایل ها باعث شده است جایگاه استفاده ی هر کدام از آن ها متفاوت باشد.

در برخی موارد و فعالیت ها میتوان از هر دو نوع ژئوتکستايل نبافته و بافته استفاده کرد.در  ژئوتکستايل های نامنظم همانطور که گفته شد الیاف نامنظم تحت روش های حرارتی ، شیمیایی و سوزن کاری تولید می شوند . این درحالی است که رشته های سازنده ی ژئوتکستايل های منظم به وسیله ی ماشین های صنعتي نساجی بزرگ مانند سایر پارچه ها بانظم و ترتیب تولید می شوند و فاقد ظاهر نمد گونه هستند.

استفاده ژئوتکستايل نبافته

_ژئوتکستايل های نبافته دارای نفوذپذيري انتخابی می باشند. ذرات مولکولی آب و مواد محلول در آن توان عبور دارند. این در حالی است که مولکول های درشت تر مانند ذرات خاک توان عبور از الیاف و بافته ی ژئوتکستايل را ندارند. از این خاصیت جهت جلوگیری از نگه داشتن آب های نفوذی به زیرساخت ها استفاده می شود.

_از ذرات سازنده ی ژئوتکستايل نبافته میتوان جهت عایق کاری نیز استفاده کرد. با پر کردن فضای خالی بین الیاف با قیر علاوه بر حفظ توان استحکامی ژئوتکستايل، نفوذپذیری کامل در برابر آب و محلولات ایجاد می شود. این ساختار جهت عایق بندی فوندلسيون ها و فیلتراسیون حاشیه پایه های بتني جهت افزایش مقاومت در برابر نفوذ آب و تضعیف بافت سیمانی استفاده می شود.

_الیاف فشرده شده تحت عوامل شيميايي ،حرارتی و سوزنی توان استقامت در برابر فشارهای وارده را ایجاد گرده است. در صورت هر گونه فعالیت ضربه ای یا لگد مانند در بافت تعبیه شده استحکام خود را حفظ میکند. استحکام بالا یکی از کاربردی ترین ویژگی های ساختاری ژئوتکستايل های نبافته می باشد. در همه زمینه های استفاده از ژئوتکستايل نامنظم، استحکام و استقامت بالا حائز اهمیت است.

_ساختار موئينگي آب بر روی الیاف سازنده ی ژئوتکستايل نبافته نفوذپذیری و آب گریزی آن را افزایش می دهد.

_در زیرسازی بزرگراه ها ، آزادراه ها و سایر جاده های آسفالت. جهت جلوگیری از نفوذ آب های سطحی هنگام بارش از لایه های قیراندود شده ی ژئوتکستايل های نبافته استفاده می شود. نفوذ آب های سطحي در آسفالت و رسیدن آب به لایه های زیرین زیرساخت و گذشتن از محدوده ی دانه های ریز و درشت باعث نشست زمین و ترک برداشتن آسفالت می شود. در نتیجه بهترین راهکار استفاده از ژئوتکستايل نبافته در زیرسازی بین لایه های متخلخل آسفالت می باشد.

از ژئوتکستايل نبافته جهت فراهم کردن بستر مناسب در زیرساخت های فرودگاه ها و عایق بندی زیرساخت های راه آهن جهت جلوگیری از تخریب تراورتن ها و ریل های فلزی استفاده می شود.

_ رشته های سازنده ژئوتکستايل نبافته با توجه به ساختار ریز پلیمری خود،آب را جذب نمی کنند او فقط در نقش یک لایه ی انتقال دهنده عمل می کنند.

_ یکی از پرکاربردترین زمینه های استفاده از ژئوتکستايل های نبافته در ساختار ژئوممبران ها می باشد. از ژئوممبران ها در فعالیت های مختلف استفاده می شود.بیشترین استفاده ژئو ممبران ها  عایق بندی حوضچه ها،استخرها و مخازن ذخیره کننده ی مواد شیمیایی و پسماندهای صنعتی می باشد .جهت آشنایی بیشتر  با ژئو ممبران ، می توانید به مقاله های مرتبط با ژئو ممبران در ساخت ما مراجعه کنید.

_در ژئوتکستایل های نبافته بر خلاف سایر پارچه ها علاوه براینکه از تار و پود مشخص استفاده نمی شود، همانطور که گفتیم از الیاف ژئوسنتتيک پلیمری استفاده می شود. این ساختار برخلاف هر ساختار پارچه ای دیگری آب گریز می باشد و آب را در خود نگه نميدارد.

ویژگی های منحصربه فرد ژئوتکستايل نامنظم

_در ساختار ‘ژئوتکستایل های نبافته با توجه به مواد سازنده ، طول عمر بسیار زیادی حاصل شده است. ژئوتکستايل های نبافته پس از نصب و جايگذاري در جایگاه مشخص خود، دوام و طول عمر بسیار بالایی دارند. استقامت لایه های ژئوتکستايل در مقابل تخریب و فرساید 30_50سال متناسب با نوع الیاف سازنده (پلی استر یا پلی پروپلين) تخمین زده شده است.

_ جايگذاري لایه های ژئوتکستايل نبافته راحت است. ساختار بی تار و پود الیاف سازنده در ژئوتکستايل نامنظم راحت تر قابل برش و قالب زنی متناسب با مکان استفاده می باشد.

ابعاد ژئوتکستايل نامنظم

محدودیتی در اندازه ی طولی برای ژئوتکستايل وجود ندارد ، سفارش یک توپ کامل از الیاف اکثر فعالیت های شما را پوشش ميدهد. عرض ژئوتکستايل های نبافته 1 ، 1/5 ،2 تا 5 متر دسته بندی می شوند. در صورت نیاز میتوانید لایه ها را متناسب با جایگاه استفاده برش دهید. جالب است بندانید ضخامت ژئوتکستايل ها نیز نسبت به جایگاه و نوع استفاده متفاوت می باشد.

قیمت ژئوتکستايل های نبافته

محدوده ی قیمت ژئوتکستايل ها بنا به ضخامت  فناوری ساخت ، شرکت سازنده و کیفیت محصول متفاوت می باشد. قیمت ژئوتکستایل های نبافته در محدوده ی 80/000 تا 120/000 ریال در بازار ایران متغیر می باشد. ناگفته نماند به دلیل نوسانات قیمت و وجود تورم قیمت ها ثابت نمی باشند. این محدوده فقط جهت آشنایی بیشتر شما با چارچوب کلی قیمت ها می باشد.

کلام آخر

ژئوتکستایل ها و شاخه های مرکب از آن ها در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. درگذشته به علت ناتوانی در ایجاد زیرساخت های مناسب در جاده سازی ، عایق و ايزولاسيون، انجام این اعمال آنطور که باید و شاید دقیق نبوده است . امروزه با فناوری های ژئوسنتتيک و مصنوعات پلیمری ساخته ی دست بشر از جمله ژئوتکستايل ها ، توان بهره برداری و ذخیره ی منابع افزایش چشمگیری پیداکرده است .

لذا توصیه می شود از این منابع جهت کاهش هزینه ها و جلوگیری از تخریب های زود هنگام استفاده نمایید. جهت سفارش و خرید ژئوتکستايل های نبافته با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت با ما در مجموعه ی ترکه تکنیک در ارتباط باشید. مشاوران فنی ما به طور تمام وقت در خدمت شما هستند تا راهنمایی های لازم جهت تامین و خرید ژئوتکستايل های نامنظم را با ارزان ترین قیمت در اختیار شما قرار دهند.در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل به بحث بررسی ژئوتکستايل نبافته بپردازیم و اکنون مقاله به پایان رسیده است.

اگر در زمینه ی بررسی ژئوتکستايل نبافته سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی آرکا تکنیک در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *