phone icon

89 211 263 021

log arka

پوشش محافظتی بتن

پوشش محافظتی بتن، تخریب و خوردگی زود هنگام بتن در سازه ها و ساختمان ها یکی از مشکلاتی است که بهره بردان از دیرباز با آن مواجه بوده اند که کم توجهی به این موضوع، قطعاً خسارت­هاي مالی فراوان یا جبران ناپذیری را به بار می­ آورد، در کنار روشهای متداول برای جلوگيری از نفوذ پديری و خوردگی بتن و آب بند نمودن آن استفاده از سيمانهای پوزولان طبيعی و مصنوعی ، ميکرو سيليس ، حفاظت کاتدی، پوشش آرماتور ها با رزين اپوکسی ، استفاده از ورقهای محافظ آلياژی، آرماتورهای آلياژی و کامپوزيت، استفاده از پوشش محافظتی و بتن پليمری، يکی از روشهای مقرون به صرفه و مؤثر می باشد

حال برای جوگیری از این تخریب کاربرد پوشش های پلیمری در سطح بتن می توانند بهترین گزینه یا پیشنهاد باشند. بخش عمده ایجاد شکاف و ترک در سطح بتن به دلیل فعل و انفعالات درونی و گازهای ناشی از آن، تبخیر سطحی و ایجاد تنش در سطح که خود را به شکل ترک های سطحی با فضاهای خالی نشان میدهد، خواهد بود.

پوشش محافظتی

پوشش ها محافظتی بتن به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

پوشش سیلیکات و پوشش پلیمری.

 

"<yoastmark

بتن مسلح

بتن مسلح ماده کامپوزیتی است که عملکرد سازه‌ای آن فقط هنگامی تحقق می‌یابد که بتن و فولاد در طول عمر کار سازه به صورت یکپارچه عمل کنند. بارهای فشاری و کششی به ترتیب توسط بتن و فولاد حمل می‌شوند. فولاد از بتن در برابر ترک خوردگی در برابر بارهای کششی و بتن از فولاد در برابر خوردگی محافظت می‌کند با ایجاد یک محیط قلیایی در اطراف آن. تا زمانی که این اتفاق بیفتد، سازه‌های بتن آرمه عملکرد مطلوبی دارند.
بتن ممکن است متخلخل باشد که باعث میشود مواد شیمیایی به منافذ و در نهایت جان بتن حمله کنند. خمیر و سنگدانه همچنین می‌تواند در اثر ضربه و ساییدگی از بین برود. آب با کاهش دما می‌تواند به بتن نفوذ کرده، درون آن یخ زده و منبسط شود و در نهایت بتن را از درون ضعیف کند. بعلاوه، اگر بتن دارای میله فولادی تقویت کننده (میلگرد) باشد تا از مقاومت و سایر خصوصیات بیشتری برخوردار شود، در صورت نفوذ یون و رطوبت، اکسیژن و کلرید به بتن، میلگرد می‌تواند خورده شود. خوردگی یا میلگرد به فرسایش بتن کمک می‌کند.
مواد مختلف محیطی خصمانه خارجی، مانند آب، دی اکسید کربن، اکسیژن، کلریدها، سولفیدها و ارگانیسم‌های بیولوژیکی از جو به داخل بتن منتقل می‌شوند و در مکانیسم‌های مختلف باعث حمله زودرس به فولاد و بتن می‌شوند.
خراب شدن بتن مسلح، دوام آن را به چالش می‌کشد و منجر به خرابی زودرس سازه‌ها می‌شود. با ایجاد پوششهای سطح مانع بر روی بتن، می‌توان ورود عوامل مضر را محدود کرد و یا از آن‌ها جلوگیری کرد، بنابراین حفظ یکپارچگی سازه در طول عمر آن حاصل می‌شود.

پوشش محافظتی یک مولفه اساسی در حفظ و نگهداری از سازه ها و سطوح بتونی تازه و ترمیم شده است که سازه را در برابر عناصر خورنده که در آینده می توانند بر بتن یا فولاد تأثیر بگذارد ، محافظت می کند.

پوششهای محافظتی آرکا برای اهداف مختلفی و در طیف وسیعی از اتمام کارها ارائه و اجرا میشود . پوشش های اجرا شده بستگی به نیازهای خاص ساختار مشتری ما دارد ، انتخاب اغلب تحت تأثیر عوامل محیطی اطراف است. اگرچه با خواص محافظتی آنها تعریف شده است، اما نتیجه نهایی را می توان به دلخواه مشتری تضمین کرد ، و زیبایی لازم را برای هر ساختار، سطح مشخص تضمین نمود.

انواع پوشش های محافظتی :

  • پوشش های ضد کربناسیون
  • پوششهای پرداخت کننده
  • پوشش های ضد گرافیتی
  • بازدارنده های خوردگی مهاجر (MCI)
  • پوشش های آبگریز
  • گارد پل یا پوشش سطوح پر ترک
  • پوشش های اپوکسی
  • سیستم های مخزن / غشایی
  • پوشش های انعطاف پذیر و الاستومری
  • پوشش های عرشه پارکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *