phone icon

89 211 263 021

log arka

مقاوم سازی بتن

در مقاوم سازی بتن یکی از روش های مقاوم سازی برای انواع ساختمانها استفاده از الیاف پلیمری می باشد. این روش به لحاظ اقتصادی با روش های سنتی مقاوم سازی بتن ساختمان قابل رقابت بوده و همچنین دارای قابلیت اجرای سریع و آسان می باشد. مقاوم سازی با الیاف پلیمری نسبت به روش های سنتی تداخل کمتری در کاربری ساختمان در حین اجرا ایجاد می کند

الیاف پلی پروپیلن بتن  ARKAFIBRES PP download icon

مواد مقاوم سازی بتن FRP از دو جزء اساسی تشکیل می‌شوند، فایبر (الیاف) و رزین (مادة چسباننده). فایبرها که اصولاً الاستیک، ترد و بسیار مقاوم هستند. فایبر ممکن است از شیشه، کربن، الیاف آرامید باشد که در اینصورت محصولات کامپوزیت مربوطه به ترتیب به نامهای GFRP،CFRP،AFRP شناخته می‌شود.

مقاوم سازی بتن

انواع روش های مقاوم سازی بتن:

فایبر گلاس پلیمر تقویت شده (GFRP)

GFRP دارای ویژگی های الکتریکی،عایق الکتریکی و مقاومت در برابر حرارت بالا است و دارای کمترین هزینه است. الیاف S-Glass مقاومت بیشتری نسبت به گرما و حدود یک سوم استحکام کششی بالاتر از E-glass دارند. الیاف AR-glass ویژه به محیط قلیایی در بتن مقاوم هستند، اما هزینه بسیار بالایی دارند.

پلی استر تقویت شده با بازالت (BFRP)

الیاف بازالت دارای استحکام کششی بالاتر از الیاف E-glass و کمتر از شیشه S است، با این حال، هزینه آن در نزدیکی هزینه E-glass است. این مقاومت بسیار بهتر از الکل و S-glass به قلیایی در بتن است.

آرمید فیبر تقویت شده پلیمر (AFRP)

الیاف آرمید (همچنین به عنوان الیاف پلی آمید معطر شناخته می شود) دارای قدرت بالا، یک مدول الاستیسیته بالا و تراکم ۴۰٪ کمتر از الیاف شیشه ای است. هزینه الیاف آرمید بالاتر از الیاف شیشه و بازالت است که آنها را در برنامه های ساختاری کمتر رایج می کند. علاوه بر این، الیاف آرامید رطوبت را جذب می کنند.

پلیمر تقویت شده فیبر کربن (CFRP)

الیاف کربن دارای قدرت کششی بسیار بالا و مدول الاستیک هستند. مدول الاستیک “فیبر کربن” “مدول بالا” شبیه به فولاد است. CFR با استفاده از الیاف کربن مدول بالا و فوق العاده بالا در صنعت هوافضا محبوب است.. الیاف مدول عادی با استفاده از CFRP در صنایع زیرساخت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

"<yoastmark

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *