phone icon

89 211 263 021

log arka

لحاف بتنی

لحاف بتنی (ژئوفلکس) چیست؟

لحاف بتنی یا ژئوفلکس (Geoflex) که به خانواده ای از مصالح ژئوسنتتیک که دارای کاربردهای متنوع هیدرولیکی هستند اطلاق می شود.

اجزای این خانواده شامل GTC (Geotextile Tubes & Containers) ، (GCM) (Geotextile Concrete Mattress) و GBM (Geotextile Block Mattress) می باشند.

اجزاء فوق الذکر همگی از ژئوتکستایل بافته تشکیل شده اند اما این ژئوتکستایل ها به صورت خالص تولید می شوند و یا پس از تولید طی فرآیندهای خاص نظیر دوخت مجدد و غیره برای کاربرد موردنظر آماده می شوند.

ژئوفلکس

لحاف بتنی GTC و کاربرد لحاف بتنی :

لحاف بتنی (ژئوفلکس) نوع GTC شامل لوله ها و کیسه های بزرگ و کوچک دوخته شده از ژئوتکستایل بافته است که توسط پمپ ماسه کش یا ابزار مشابه با ماسه ریزدانه و … پر می شوند.

قطر لوله ها به حدود ۳ متر و طول هر قطعه آن بیش از ۲۰ متر می رسد. کیسه ها از ابعاد کوچک (Bag) تا ابعاد بسیار بزرگ (Containers) تولید می شوند که دارای تفاوت کاربرد هستند.

خصوصیت مشترک انواع GTC مشخصات ژئوتکستایل است که به دلیل مقاومت کششی زیاد امکان پرشدن لوله و کیسه با ماسه ریزدانه و آبدار را ایجاد می کند و همچنین به دلیل داشتن منافذ ریز ، موقع برقراری فشار داخلی اجازه خروج ریزدانه ها را نداده و فقط آب از داخل به بیرون لوله یا کیسه تراوش می نماید.

عناوین کاربرد های انواع GTC به شرح زیر می باشد:

– ایجاد Wetland

– ساخت انواع دایک و موج شکن

– ایجاد سازه های زیرآبی

– احداث جزایر مصنوعی

– محافظت از خطوط ساحلی و ترمیم سواحل تخریب شده

– بازیافت خاکهای ریزدانه آلوده در سواحل

– ساماندهی سواحل رودخانه ها و مسیر

GCM و کاربردهای آن :

لحاف بتنی (ژئوفلکس) نوع GCM ساختاری تشک مانند دارد و به عنوان قالبی برای بتن ریزی در آب یا بیرون از آب و دستیابی به لایه ای از بتن با ضخامت حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر، طرحی و تولید می شود.

لایه بتنی حاصل از بکارگیری GCM می تواند کاربردهای گوناگونی نظیر کنترل فرسایش سطوح خاکی یا جلوگیری از ردشدن سیالات داشته باشد. به این ترتیب GCM دارای ساختارهای متفاوتی است که پس از پمپ شدن بتن به درون آب، لایه ای با خواص فوق الذکر را ایجاد می نماید.

دو نوع شاخص GCM یکی دارای نقاط فیلتر (Filter Point) برای تولید رویه های بتنی کنترل کننده فرسایش و دیگری فاقد نقاط فیلتر برای تولید رویه های یکنواخت بتنی آب بندکننده سطوح خاکی می باشد.

عناوین کاربرد انواع لحاف بتنی GCM به شرح زیر می باشد :

– کنترل فرسایش خطوط ساحلی – کنترل فرسایش دیواره کانالها و سواحل رودخانه ها

– کنترل فرسایش خاکریز جاده ها – پوشش آب کننده کانالها و مخازن نگهداری آب

– محافظت از خطوط لوله و سنگین سازی لوله ها جهت قرارگیری در زیر آب

GBM و کاربردهای آن :

لحاف بتنی GBM، نوعی ژئوتکستایل است که در ساختار آن اجزاء گوشواره مانندی تعبیه شده اند. بدین ترتیب در صورتی که روی GBM لایه ای متشکل از بلوکهای بتن ریخته شود درگیری کامل بین بتن و GBM بوجود می آید. بدین ترتیب با استفاده از مقاومت کششی بالا GBM، می توان ساختاری از بلوکهای بتنی بدست آورد که علاوه بر یکپارچگی، وزن زیاد و امکان جابجائی و نصب آسان، همگی به یک لایه فیلتر ژئوتکستایل متصل هستند. این ساختار که اصطلاحاً فرش بلوکی نامیده می شود، در کاربردهای زیر قابل استفاده است:

– محافظت از خطوط ساحلی – کنترل فرسایش خاکریزها در سواحل رودخانه یا جداره آب بندانها، کانالها و …

– محافظت از خوط لوله در زیر آب ( رودخانه، دریا و … )

"<yoastmark

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *