phone icon

89 211 263 021

log arka

ترمیم بتن

مطلب زیر خلاصه ای از مواد اصلی و اجزای عملکردی تشکیل دهنده سیستم کامل ترمیم بتن را شرح میدهد، که البته همه آنها مطابق با الزامات EN1504 و آخرین استاندارد های اروپایی برای تعمیر بتن می باشند.

پرایمر فولاد و میله گرد برای تعمیرات بتن:

سند بلاست فولاد خوردگی میله گرد خوردگی بتن و کربوناسیون میله گرد پاشش پرایمر روی فولاد
سند بلاست فولاد خوردگی میله گرد خوردگی بتن و کربوناسیون میله گرد پاشش پرایمر روی فولاد

پرایمرفولاد در سیستم های کامل ترمیم و محافظت از بتن از اهمیت زیادی برخوردارند ، جایی که آنها برای ایجاد حفاظت بیشتر و به عنوان سدی برای جلوگیری از نفوذ آب در آینده و خوردگی سطوح فولادی طراحی شده اند. پرایم فولاد بروی هر نوع فولاد نمایان که با بلاست پس از حذف بتن آسیب دیده و هر گونه آلودگی مانند کلریدها تمیز شده، اعمال می شود. پرایم فولاد همچنین به ویژه هنگامی که ضخامت لازم کاورو پوشش بتن کافی نیست، بسیار مفید هستند.

علاوه بر این ، حتی پس از شستشو ، تمیز کردن و آماده سازی ، هنوز آلاینده های بالقوه باقیمانده مانند کلریدها در بتن موجود مجاور وجود دارد.
پرایمرفولاد به طور معمول برای ایجاد این مانع محافظتی اضافی در اطراف تقویت کننده فولاد طراحی می شود که ازتماس آب و سایر مایعات یا گازهای تهاجمی به سطح فولاد در آینده جلوگیری می کند. بعلاوه برخی ازپرایمرهای فولاد حاوی یا دارای رنگدانه های فعال الکتروشیمیایی هستند که می توانند خوردگی را مسدود یا مهار کنند.
در استاندارد اروپایی EN1504: قسمت 9 اصل 11 کنترل مناطق آندی. روشهای 11.1 (پوششهای فعال) و 11.2 (پوششهای مانع) هر دو می توانند به نیازهای هر سازه و پروژه تعمیر بتن بستگی داشته باشند.

 

چسب بتن برای ملات های ترمیمی:

آماده سازی سطح برای چسب بتن اجرای چسب بتن در حالت دوغاب اجرای چسب بتن در حالت بالای سر اجرای چسب بتن اسپری روس کف
آماده سازی سطح برای چسب بتن اجرای چسب بتن در حالت دوغاب اجرا چسب بتن در حالت بالای سر اجرای چسب بتن اسپری روس کف

چسب بتن در کارهای ترمیم بتن برای افزایش چسبندگی یا پیوند ملات تعمیر بتن بعدی به بستر بتنی موجود تمیز و آماده استفاده می شود. این مواد با مرطوب سطح پروفیل شده را بهبود بخشیده ، تخلخل و مکش آب بتن را کاهش میدهد.

ملات تعمیراتی بتن – بتن های جایگزین :

ملاتهای ترمیم کننده بتن به طور کلی در استاندارد های اروپا به عنوان “بتن های جایگزین” طبقه بندی می شوند و با توجه به مقاومت سازه و نیازهای قرار گرفتن در معرض سازه انتخاب می شوند. ملات های ترمیم بتن در استاندارد اروپایی EN 1504: قسمت 9 اصل 3 ترمیم بتن شرح داده شده و به تفصیل شرح داده شده اند. سپس این ملات های ترمیم کننده بتن بر اساس روش کاربرد / نصب آنها تقسیم و طبقه بندی می شوند.
1- روش 3.1 ملات های ترمیم بتن دستی (دست / ماله)
2- روش 3.2 ملات های ترمیم بتن ماشین آلات کاربردی (پاششی)
3- روش 3.3 ملات های ترمیم بتن ریخته شده / (بازسازی)

مشخصات اصلی هر یک از این نوع ملات های ترمیم بتن را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

ملات ترمیم بتن دستی :

جاگذاری ملات ترمیمی با دست ملات تسطیح رو دیواره جانپناه بتن ترمیم شده با دست اجرای ملات ترمیمی
جاگذاری ملات ترمیمی با دست ترمیم با ماله دستی بتن ترمیم شده با دست اجرای ملات ترمیمی

باید ملات های تعمیراتی بتنی دستی به طور معمول از قبل بسته بندی شوند. ملات های پایه سیمانی برای بهبود مقاومت یا دوام با پلیمرها و  یا سایر مواد اضافی مانند میکروسیلیس ، ماسه ها و سنگدانه های درجه بندی شده خاص و غیره تولید میشوند. ملات های ترمیم بتنی دستی توسط دست یا ماله اجرا میشود تا با خط اصلی و مشخصات بتن اصلی مطابقت داشته باشند. آنها برای تعمیرات موضعی و ترمیم بتن با میله گرد خورده شده ایده آل هستند.

گروه مهندسی آرکا ، توزیع کننده و تولید کننده عمده ملات های ترمیم بتن دستی و بسیاری دیگر از محصولات مخصوص ترمیم بتن است که برای انواع کاربردهای خاص تعمیر موجود است. این مجموعه شامل ملات های تعمیر بتن که برای تعمیرات بتنی ساازه ای ،بتن نما و ملات سبک ترمیم بتن برای کاربرد بالا سری طراحی شده است.

ملات های ترمیم بتنی پاششی :

مخلوط کردن پودر پاشش ملات ترمیمی خشک پاشش ملات ترمیمی خشک با دستگاه پاشش ملات ترمیمی خشک
مخلوط کردن پودر پاشش ملات ترمیمی خشک اجرای ملات ترمیمی خشک با دستگاه پاشش ملات ترمیمی خشک

ملات های بتنی تعمیراتی پاششی در حال حاضر نیز برای اکثر پروژه ها به طور کلی از قبل بسته بندی شده اند تا بتوانند استانداردهای کنترل کیفیت و عملکرد را برآورده کنند ، مانند ملات های تعمیر شده بتنی دستی ، آنها همچنین می توانند با پلیمرها و سایر مواد افزودنی اصلاح شوند تا عملکرد آنها به ویژه چسبندگی ملات پاششی بهینه شده تا میزان هدر رفتن ملات را تا حد زیادی کاهش دهد.

ملات تسطیح / فیرینگ برای تعمیرات بتن :

پایان تسطیح ملات ترمیمی با اسفج مرطوب ترمیم تسطیح به روش ماله فشاری ملات ترمیمی تسطیح بروی مخزن بتنی ملات تسطیح رو دیواره جانپناه
پایان تسطیح ملات ترمیمی با اسفج مرطوب ترمیم تسطیح به روش ماله فشاری ملات ترمیمی تسطیح بروی مخزن بتنی ملات تسطیح رو دیواره جانپناه

ملاتهای تسطیح سطح (که به ملات های بتنی فیرینگ معروف است) پس از انجام تعمیرات موضعی بتن ، برای پر کردن و تسطیح هرگونه نقص جزئی اضافی سطح ، مانند سوراخ های سطح بتن کاربرد دارند ، تا آب ، مایعات یا گازهای تهاجمی داخل بتن نفوذ نکند.

از ملات های تسطیح همچنین برای افزودن کاوراضافی بتن استفاده می شود ، اما فقط با یک لایه نازک از ماده که معادل ضخامت بسیار بیشتری از بتن معمولی است ، مقاومت بسیار بیشتری در برابر CO2 جو و نفوذ آب ایجاد میشود، که به این معنی است که مقاومت بیشتر در برابر کربناسیون و حفاظت بهتر از آرماتورهای فولادی تعبیه شده شکل میگیرد.

ملات های تسطیح همچنین برای بازسازی مشخصات و بافت اصلی به سطح بتن استفاده می شوند ، به علاوه آنها همچنین در صورت نیاز به عنوان یک پوشش محافظ اضافی اجرا میشوند و هرگونه خلل فرج سطح بتن را پر میکنند.
بنابراین ، ملات های تسطیح سطح معمولاً به یکی از دو روش مشخص می شوند: تسطیح سطح کل بتن بدون در نظر گرفتن ضخامت مشخص و یا اجرای ملات با ضخامت معین . دپارتمان فنی آرکا می تواند به شما کمک کند تا تصمیم درستی برای پروژه های خود بگیرید.
این بدان معنی است که مشخصات و ضخامت مورد نیاز ملات تسطیح سطح می تواند یک قسمت مهم از یک راه حل صحیح و فنی برای حفاظت و ترمیم بتن باشد. همچنین می تواند هزینه قابل توجهی داشته باشد ، بنابراین اگر این جنبه غیرضروری یا نادرست انجام شود ، می تواند هزینه اضافی قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

اما اگر فاکتور ضخامت از مشخصات کار نادیده گرفته شود یا حذف شود ، نتیجه احتمالاً بسیار بدتر خواهد بود ، با محافظت ناکافی به این معنی که در آینده خسارت به وجود خواهد آمد و کارهای ترمیم بیشتری لازم است.

پوشش های محافظ سطح برای بتن

اجرای پوشش محافظتی با ایرلس اجرای پوشش محافظتی با دست اجرای پوشش محافظتی برای مخزن مواد شیمیایی پوشش محافظتی اجرا شده
اجرای پوشش محافظتی با ایرلس اجرا پوشش محافظتی با دست اجرای پوشش محافظتی برای مخزن مواد شیمیایی پوشش محافظتی اجرا شده

معمولا پوشش های محافظ سطح در درجه اول برای محافظت از سطوح جدید یا ترمیم شده بتن در برابر حمله شیمیایی در آینده (به عنوان مثال در برابر آلاینده های گوگردی و نیتروژن) و نفوذ مایعات و گازهای تهاجمی (به عنوان مثال کلریدهای منتقله از آب یا دی اکسید کربن جوی) استفاده می شود. این محافظت از سطح بتن همچنین می تواند برای موارد زیر توصیه شود:

  • دفع آب از طریق اشباع و مسدود کردن منافذ سطح بتن
  • پوشش الاستیک ترک (تا درجه های مختلف کشش در دماهای مختلف)
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف (مانند مناطق آلوده)
  • مقاوم در برابر سایش (به عنوان مثال در سطوح بتنی افقی مانند بالکن و عرشه پارکینگ)

گروه مهندسی آرکا تخصص گسترده ای در پوشش محافظ و فن آوری های کاربرد دارد و جهت مشاوره فنی و تخصصی در مورد مناسب ترین مواد ، محصولات خاص و روش بهینه کاربرد آنها برای نیازهای خاص پروژه لطفاً با دپارتمان فنی آرکا تماس بگیرید.

نفوذگر آبگریز برای حفاظت از بتن :

نفوذگر آبگریز با ایرلس کم فشار نفوذگر آبگریز با رولر نفوذگر آبگریز برای نما نفوذگر آبگریز برای نمای پل
نفوذگر آبگریز با ایرلس کم فشار اجرای نفوذگر آبگریز با رولر نفوذگر آبگریز برای نما استفاده نفوذگر آبگریز برای نمای پل

مواد نفوذگر آبگریز برای محافظت موثر از بتن، عموماً بر اساس سیلانس یا سیلوکسان یا مخلوط این مواد انجام می شود. به دلیل اندازه کوچک مولکولی و قابلیت نفوذ ، همراه با خاصیت دفع آب یا آبگریز منحصر به فرد ، می تواند به طور کامل به منافذ سطحی و مویرگهای بتن و سایر سطوح نما نفوذ کنند. بدین ترتیب یک سطح دافع آب (آبگریز) ایجاد می شود ، که بدون هیچ گونه تغییر در ظاهر سطح بتن اجرا میگردد.

در نتیجه ، سطح نمای بتن مسلح ضد آب است که مانع از ورود بیشتر آب می شود ، اما خروج بخار آب و تنفس بتن ادامه دارد. این ویژگی اجازه می دهد تا هرگونه رطوبت باقیمانده ، بخار آب تولید شده داخلی یا میعانات بینابینی درون سازه خارج شود ، بنابراین این امر همچنین از یخ زدگی ، پوسته پوسته شدن و غیره محافظت می کند و از آن جلوگیری می کند. در تمام انواع نفوذگر های بتنی مقدار مصرف و عمق نفوذ از عوامل مهم در اثربخشی نفوذگر میباشد.
محصولات نفوذگر آبگریز که برای محافظت از سطوح بتنی طراحی شده اند ، می توانند در فرمولاسیون های مختلف عرضه شوند که شامل:

1- نفوذگر 100٪ سیلان :  این نوع ترکیب بسیار گران و تا حدی فرار است، اما نفوذ و عملکرد بسیار موثری دارند.

2- نفوذگر سیلان و سیلوکسان رقیق شده با حلال : این ترکیب کارآیی کمتری دارد اما مقرون به صرفه تر است و هدر رفت کمتری دارند و در روی سطح مرطوب و آب و هوای سرد عملکرد بهتری دارند.

3- نفوذگر سیلان و سیلوکسان مخلوط در آب: اینها از مواد اشباع شده با حلال رقیق شده عملکرد ضعیفتری دارند و به طور قابل توجهی گران تر هستند.

4- ژل یا کرم سیلان و سیلوکسان: این نوع نفوذگر آبگریز تکنولوژی نسبتاً مدرن و جدیدی دارد. ژل روی سطح اجرا میشود. ترکیب ژل بر روی سطح اجرا میشود و حالت ژل اجازه می‌دهد که مقدار لازم در زمان کافی در بتن نفوذ کند.

باز دارنده های خوردگی برای تعمیرات بتن :

اجرا ضد خوردگی بالا سری اجرای پوشش نهایی ضد خوردگی پوشش ضد خوردگی با اسپری کم فشار ترکیب اجرای ضد خوردگی و محافظتی
اجرا ضد خوردگی بالا سری اجرای پوشش نهایی ضد خوردگی پوشش ضد خوردگی با اسپری کم فشار ترکیب اجرای ضد خوردگی و محافظتی

بازدارنده های خوردگی یک فناوری کاملا جدید نیستند. طی 540 سال گذشته در سیستم های گرمایشی، قطعات خودرو و الکترونیک از بسیاری از بازدارنده های خوردگی استفاده شده است. بازدارنده های خوردگی استفاده گسترده ای در محافظت از میله های فولادی تعبیه شده در بتن مسلح طی 20-30 سال گذشته ساخته شده است.

بازدارنده های خوردگی غیر آلی بر اساس نیترات سدیم و بازدارنده های خوردگی آلی بر اساس آمینو الکل ها هر دو اکنون به طور گسترده ای در سازه های جدید بتن مسلح مورد استفاده قرار می گیرند تا از ساختار یکپارچه ، معمولاً در برابر نفوذ کلرید برای سازه های در معرض خوردگی محافظت کنند.

آزمایشها و پژوهشهای جدید ثابت میکند که انواع آمینو الکل آلی برای محافظت سازه پس از ساخت بسیار موثر است و به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک سیستم کامل حفاظت و ترمیم بتن باقی میماند. این مواد به عنوان “بازدارنده های خوردگی مهاجر” نیز شناخته می شوند ، زیرا وقتی روی سطح بتن قرار می گیرند ، با نفوذ بخار (گازی) و انتشار مایع به داخل بتن نفوذ می کنند و یک لایه محافظ در اطراف میله گرد ایجاد می کنند.

لایه فعال الکتروشیمیایی روی سطح فولاد از تشکیل هر دو ناحیه آندی و کاتدی جلوگیری می کند ، که در نتیجه ، مدت زمان شروع خوردگی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد ، و همچنین میزان هر نوع خوردگی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. .
به همین دلیل است که این بازدارنده های خوردگی می توانند چنین بخش ارزشمندی از سیستم کلی حفاظت و ترمیم بتن را تشکیل دهند، زیرا می توانند به موثر عمر مفید سازه های بتن مسلح را افزایش دهند. ، بازدارنده های خوردگی مهاجر همچنین می توانند میزان و هزینه ترمیم بتن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند که یک مزیت مشخص در بسیاری از پروژه های ترمیم بتن میباشد و این ویژگی برای بسیاری از طراحان سازه و مهندسین عمران اهمیت ویژه ای دارد.
متخصصان ترمیم بتن گروه مهندسی آرکا از با استفاده از تکنولوژی های نوین و روشهای جدید در استفاده از بازدارنده های خوردگی در پروژه های ترمیم بتن در پروژه های صنعتی و ساختمانی مشارکت داشته اند. همانند نفوذگرهای آبگریز ، عملکرد بازدارنده های خوردگی به کاربرد صحیح آنها و مقدار نفوذ صحیح فرآورده بستگی دارد.

آزمایشها و تست های مشخصی وجود دارد که برای نظارت و تأیید همه این جنبه ها در پروژه شما مد نظر قرار میگیرد. ما همچنین می توانیم در انجام این آزمایش ها به شما مشاوره دهیم.

تقویت سازه ای برای ترمیم بتن مسلح :

تقویت سازه ای با ورق فولادی تقویت سازه ای با ورق کربن نفوذی تقویت سازه ای با ورق کربن تقویت سازه ای با ورق کربنی
تقویت سازه ای با ورق فولادی استحکام سازه ای با ورق کربن نفوذی تقویت سازه ای با ورق کربن تحکیم سازه ای با ورق کربنی

در بعضی از روشهای ترمیم بتن، نیاز به تقویت همزمان سازه ای نیز وجود دارد (یعنی به دلیل افزایش بارها، دهانه های اضافی یا مسیرهای دسترسی، نصب تجهیزات جدید یا صرفاً به دلیل تغییر کاربری) روشهای سنتی تقویت خارجی سازه ای شامل تعبیه میله گرد با سوراخ کردن بتن و تزریق رزین اپوکسی کاشت آرماتور و یا اتصال مکانیکی میله گرد به سطح بتن با چسب اپوکسی، تقویت سازه ای همچنین ممکن است شامل پر کردن یا تزریق ترک با رزین های اپوکسی ساختاری مناسب باشد
صفحات CFRP با خصوصیات دقیقاً تعریف شده، در مکان هایی که توسط مهندس سازه مسئول تعیین می شود، به سطوح بتنی سازه متصل می شوند. انعطاف پذیری پارچه های CFRP بافته شده اجازه می دهد تقریباً تمام شکل ها از جمله ستون های گرد ، مقاطع منحنی تقویت شود.

پارچه های CFRP در صورت نیاز به اطراف سازه با همان چسب رزین اپوکسی که به آنها متصل می شود ، به طور موثر ورقه ورقه می شوند. پارچه های دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای کاربردهای خاص تقویت کننده سازه استفاده شوند از جمله پارچه های آرامید و الیاف شیشه. تقویت سازه ای همیشه نیاز به مسئولیت مهندسی سازه بسیار دقیق دارد. بنابراین مشارکت یک مهندس سازه باتجربه همیشه ضروری است و برای این کار یک پیمانکار متخصص باتجربه توصیه می شود.

ترمیم بتن ترک خورده با رزین تزریقی ترک :

تزریق داخلی بتن سیلو تزریق رزین با گان رزین تزریق فشار پایین رزین کاشت آرماتور
تزریق داخلی بتن سیلو تزریق رزین با گان رزین تزریق فشار پایین رزین کاشت آرماتور

اگر ترک در بتن مسلح به دلیل جابجایی در گذشته یا بارگذاری بیش از حد بر روی یکی از المانهای سازه به عنوان مثال در طول ساخت اولیه یا نصب تجهیزات سنگین ایحاد شده باشد ممکن است هیچ اهمیت ساختاری نداشته باشد.

وقتی مهندس سازه تأیید کرد که دیگر در حال جابحایی نیست ، ممکن است به راحتی با یک ملات ترمیم یا تسطیح کننده مناسب پر شود و برای جلوگیری از نفوذ مایعات یا گازهای تهاجمی با همان پوشش محافظ بقیه سطح آن را پوشش داد. اما اگر در آینده مقداری جابجایی حرارتی یا حرکت جزئی دیگری ایجاد شود و باعث باز شدن ترک شود ، می توان از طریق تزریق رزین اپوکسی فشار کم مناسب ، یا حداقل از پوشش پل ترک استفاده نمود.
هنگامی که یک ترک دارای اهمیت سازه ای است ، به شرطی که مهندس سازه مسئول تایید کند که منبع ایجاد بار اضافه ، یعنی بار بیش از حد در طی مراحل ساخت یا رویداد منحصر به فرد دیگر ، برداشته شده است ، می توان ترک را دوباره از نظر سازه ای با استفاده از تکنیک های تزریق اپوکسی رزین ، یا با “بخیه زدن” با میله گرد به عنوان تقویت کننده پیوند داد.

متناوباً اگر ترک باعث ایجاد حفره های بزرگ در مناطقی از بتن به دلیل تراکم ناکافی در اطراف آرماتور شود یا متاثر از آن باشد، در این صورت باید آنها را با دوغاب مناسب سیمان یا رزین گروت پر کرد. متناوباً باید تمام ناحیه آسیب دیده با یک ملات تعمیر مناسب به عنوان بتن جایگزین بریده و ترمیم شود.

در تمام شرایط تزریق رزین سازه ای ، ما توصیه می کنیم که کار با استفاده از تکنیک های مدرن فشار پایین و رزین با “عمر خمیری” زیاد انجام شود تا زمان کافی برای نفوذ مواد و پر کردن تمام مناطق ترک ایجاد شود. این امر به منظور جلوگیری از خطر آسیب سازه ای جانبی است که می تواند توسط سیستم های تزریق رزین فشار بالا با کنترل کمتر ایجاد شود.

مواد مخصوص تزریق رزینی وجود دارد که برای استفاده در تماس با آب آشامیدنی مناسب و مورد تأیید است ، به علاوه موادی که می توانند در هر گونه آب را در ترکهای سازه جابجا کنند.
فرآیند صحیح تزریق رزین می تواند یکپارچگی سازه را به طور کامل به مناطق ترک خورده یا برش های بتن مسلح بازگرداند و باعث دوام طولانی مدت با عمر مفید بیشتر سازه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *