phone icon

89 211 263 021

log arka

آببندی فشار مثبت و منفی

قبل از طراحی روش و راهکار آببندی فشار مثبت و منفی برای یک سازه، طراح با انبوهی از پرسش ها روبروست.
کجا می خواهید عایق رطوبتی نصب شود؟ انتخاب ها عبارتند از:

  • آببندی فشار مثبت
  • آب بندی فشار منفی
  • آببندی یکپارچه

آببندی یکپارچه از مواد افزودنی تشکیل شده است که در هنگام ریختن اولیه در مخلوط بتن قرار می گیرند. این نوع محصولات بسیار آسیب پذیر هستند و در این متن برای بحث در نظر گرفته نشده است.

مثبت در برابر منفی : کجا ؟
پوشش آببندی آرکا برای فشار مثبت بروی سطح مرطوب و بیرونی فونداسیون، سازه های زیر زمین و یا پشت بام استفاده میگردد. این نوع آببندی بیشترین روش مورد استفاده در ساخت و سازهای متدوال میباشد. آببندی فشار مثبت به درستی از فضای داخلی تأسیسات در برابر نفوذ رطوبت محافظت کرده و از اجزای سازه ای از جمله بتن و فولاد محافظت می کند. از روشهای آببندی زیر زمین برای فشار مثبت شامل ممبرانهای مایع ، ژئو ممبران ها ، ورقهای بنتونیتی و ضد بخار نام برد.

مزیت آببندی فشار مثبت :

یکی از مزایای اصلی سیستم های آببندی فشار مثبت این است که از ورود آب به سطح بستر جلوگیری می کند. این بستر همچنین از چرخه یخ زدگی و ذوب شدن و همچنین در برابر مواد شیمیایی خورنده در آبهای زیرزمینی محافظت می شود. آببندی فشار منفی بروی سطح خشک یا داخلی سازه اعمال می شود. این ماده در درجه اول برای اهداف نگهداری آب استفاده می شود. عایق رطوبتی جانبی منفی از ورود آب به فضای اشغال شده جلوگیری می کند.

موادی که در کاربرد آببندی فشار منفی استفاده می شوند باید بتوانند فشار هیدرواستاتیک را تحمل کنند. متداول ترین اشکال مواد مورد استفاده در این کاربردها ، تزریق اپوکسی و پوشش های سیمانی است. همچنین افزودنی های شیمیایی اکریلیک یا کریستالی در بازار وجود دارد که به زیر لایه نفوذ می کند.

مزیت آب بندی فشار منفی :

مزیت اصلی عایق رطوبتی جانبی منفی این است که سطح پس از نصب کاملاً قابل دسترسی است. هرگونه نقص یا ترمیم مورد نیاز می تواند بدون تخریب سطح یا نفوذ به زیرلایه اصلاح شود. ورود رطوبت مجاز به زیرلایه در سیستم های آببندی فشار منفی می تواند به عنوان یک مزیت (باعث بهبود کیورینگ بتن می شود) و همچنین به عنوان یک نقص ( خوردگی بتن و فولاد از آبهای زیرزمینی و مواد شیمیایی)باشد. آببندی فشار منفی از چرخه یخ زدگی و ذوب محافظت نمی کند و محدود به کاربرد سیستم های سیمانی است.

مثبت در برابر منفی: چه زمانی

تصمیم به استفاده از آببندی فشار مثبت یا منفی می تواند پس از بررسی تعداد زیادی از پرسش ها در مورد شرایط سایت گرفته شود:
آیا در معرض مواد خورنده خاک قرار خواهد گرفت؟ در این صورت ، فقط آببندی فشار مثبت را در نظر بگیرید.
آیا در معرض چرخه انجماد / ذوب قرار می گیرد؟ در این صورت ، فقط آببندی فشار مثبت را در نظر بگیرید.
آیا محدودیت های رطوبت داخلی وجود دارد؟ اگر چنین است ، فقط ضد آب بودن را در نظر بگیرید اگر پاسخ همه این سوالات منفی باشد ، می توان آببندی فشار منفی را در نظر گرفت.

مثبت در برابر منفی: چرا؟

اکثر کارشناسان آببندی باور دارند که موثرترین روش اجرای آببندی، روش آببندی فشار مثبت سازه است. آببندی فشار منفی خطر جدا شدگی پوشش آببندی را به سبب نفود آب و رطوبت به درون بتن افزایش میدهد. آببندی فشار منفی سازه همچنین مجرای ورود هرگونه مواد زمینی یا مواد شیمیایی به داخل بستر و تخریب بتن و خوردگی میله گرد را فراهم می کند. برای از بین بردن این نگرانی ها ، می توان یک دیوار جانبی در سمت فشار منفی نصب کرد تا پوشش آببند را در جای خود نگه دارد. این روش ممکن است هزینه بیشتری نسبت به حفاری سطح داشته باشد. راه حل مطلوب استفاده از آببندی فشار مثبت بر روی سازه های تازه ساخته شده و محدود کردن اجرای آببندی فشارمنفی است. جهت مشاوره و دریافت پیشنهاد فنی پروژه آببندی خود با کار شناسان آرکا تماس حاصل فرمایید.

آببندی فشار مثبت و منفی

یک پاسخ

  1. سلام، اطلاعات مفیدی بود در مورد آببندی. ما یه حوضچه با این مشکل داریم. میتونید راهنمایی کنید. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *